Waldorf CH8900G-LS 900mm Gas Chargrill (LPG Gas)
Brand: Waldorf
SKU: CH8900G-LS-LPG
Brand:
Available while stock lasts. Freight to be calculated based on delivery address.
Rent-it-Today: from
Waldorf 800 Series 900mm Modular Chargrill on Leg Stand. (LPG Gas)
  • 3 x 33MJ/hr Stainless Steel Burners
  • Reversible Heavy Duty Top Grates
  • Full Pilot and Flame Failure Protection per Burner
Specifications
Weight 232 kg
Dimensions 812 × 900 × 1130 mm
Gas Quantity
1
Gas Diameter (inches)
R 3/4 BSP Male
Gas Load (MJ/hr)
100
Notes
Gas Connection: 216mm from LH side, 32mm from rear, and 555mm from floor.All units supplied with Natural and LP gas regulator
Brand
Download Brochure
Download Specification
Download User Manual
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Waldorf CH8900G-LS 900mm Gas Chargrill (LPG Gas)”